Skip to main content

Ubytování v Českém ráji – lovecká chata U Pěti kačen

Na zahradě obklopené lesy a skalami Českého ráje na okraji obce Boseň stojí lovecká chata U Pěti kačen. Jak se tu ocitla? Jaký je osud pozemku kolem ní?

Rezervace pobytu na bezkempu.cz

Příběh chaty

Po dvou letech pronájmu rybníka u hradu Kost jsme se s majiteli dohodli na stavbě chaty na hrázi rybníka. Nic velkého – 3×3 metry s krytým sezením 3×2 metry před ní. Zázemí pro rybaření. Dřevná stavba bez základů položená na betonových pražcích.

A že na rybníce tou dobou bydlelo pět kachen pižmovek na úklid okřehku z hladiny, dostala chata jméno po nich.

Stavba začala v sobotu 13. dubna 2019. Hotovo bylo v polovině června téhož roku.

Nevytíženou kapacitu chaty a pozemku jsme nabídli na bezkempu.cz lidem, což se nelíbilo majiteli rybníka. Nedohodli jsme se proto na pokračování pronájmu, v polovině září jsme chatku rozebrali, očíslovali každé prkno, jako když se stěhuje roubenka a uskladnili ji na zimu v garáži.

Kůrovec a následná těžba smrků v okolí rybníka v kombinaci se suchem a horkem navíc způsobily, že rybník začal vysychat. Ryby lekly, voda zmizela, přítok vyschnul. Okolí přestalo být romantické, rybník nyní obklopuje obří mýtina s mladými stromky.

Souběžně s demontáží chaty jsme začali hledat novou lokaci, kde chatu znovu postavit. Pronajmout si kus lesa? Co když se zase nedohodneme po čase na nájmu. Koupit zahradu v zahrádkářské kolonii? O sousedy nestojíme ani my, ani naši hosté z bezkempu.cz.

Vzpomněli jsme si na opuštěný pozemek s rozpadlou chatou u hradu Valečov v obci Boseň, který jsme kdysi náhodou našli, když jsme opustili turistické stezky v okolí Branžeže.

S majitelem byla rozumná dohoda, pozemek zdědil po rodičích a neměl s ním další plány. Rád nám ho prodal. Konečně jsme mohli postavit chatku bez rizika dalšího stěhování. Na našem vlastním pozemku.

A proč lovecká chata? Jmenuje se po kačenách, stojí v lese a pokud si něco ulovíte, můžete si to u nás i ugrilovat. 🙂

K lovecké chatě patří i lovecké propriety a zbraně. Kromě kůže z divokého prasete najdete na čelní stěně chaty i mušketu s francouzským křesadlovým zámkem, kterou syn náhodně vykopal na okraji lesa u nás v Jenišovicích. Zbraň pochází z Prusko-Rakouské války, kdy v létě roku 1866 hnali Pruští vojáci ty Rakouské od Liberce směrem na Turnov. Zbraň ležela 153 let v zemi. Je s podivem, kolik z toho z ní po té době ještě zbylo…

Na půdě zbyly po dědovy jelení parohy. Sice mají uřezané špičky, i tak ale ozdobily chatu i kůlnu na dřevo.

Příběh pozemku

V místě dnešní zahrady byla v dobách, kdy nám vládli císaři z Vídně, pískovna. Místní zde brali jemný skalní písek na stavbu domů.

Zahloubili se místy až tři metry pod zem. Pozůstatky po těžbě písku jsou vidět i kolem příjezdové cesty k pozemku směrem ke skalám. Nerovný povrch zarostlý náletovými akáty a dalšími dřevinami, které v chudém pískovém podloží umí najít živiny a vodu. Některým stromům bude přes sto let.

Doba se změnila. Zemi vládla jedna strana z Prahy. Nebylo již třeba těžit písek, ale začala být potřeba někam odkládat nepotřebný odpad. Popeláři ani svozy odpadu mimo větší města nebyly. Kam s odpadem? Kam se sutí, cihlami a pískovcovými bloky z nepotřebné stodoly? Do zaniklé pískovny.

Když pozemek zdědili začátkem osmdesátých let 20. století rodiče majitele před námi, vynaložili nemalé úsilí aby pískovnu uvedli do obyvatelného stavu. Vyvezli většinu nepořádku, navezli hlínu na písek a srovnali do roviny terén.

A postavili si chatu. Materiál byl v té době špatně k sehnání, stavělo se ze všeho možného. Deska stolu byla stejně dobrá jako čelo od postele, dřevo z palet nebo prastaré trámy ze zrušené stodoly. Na pozemku byly navezené cihly i staré dlaždice. I ty se hodily.

Osázeli pozemek stromy, vyhloubili sklípek na potraviny, oplotili zahradu dřevěným plotem doplněným o pletivo. Děti si zatím hrály ve skalách nad pozemkem. Dodnes na to bývalý majitel rád vzpomíná.

Když v roce 2012 pozemek zdědil, byl již zarostlý, chata rozpadlá, plot povalený. Snaživí spoluobčané se postarali o kovovou bránu u vjezdu na pozemek, začali postupně rozebírat chatu na zátop.

V září 2019 jsme pozemek převzali a začali s půlroční revitalizací. Hotovo bylo na začátku května 2020.

Pokud máte zájem pronajmout si chatu, můžete tak učinit na webu bezkempu.cz.

Rekonstrukce chaty v zimě 2021/2022

Po dvou letních sezonách jsme se rozhodli chatu zvětšit (o 1/3 plochy), zateplit (10 cm skelné vaty v podlaze, zdech a stropě), osadit kamny na dřevo/uhlí a zvětšit kapacitu na 6 osob (patrová postel pro tři, přistýlka a manželská postel pro dva). Také jsme navýšili množství akumulované dešťové vody na hygienu/mytí nádobí ze 400 na 800 litrů. Přibyla krytá venkovní koupelna se sprchou a solárním ohřevem vody.

Přesun latríny

Na konci září 2022 jsme přesunuli latrínu k bráně – dál od chaty.

Okolí pozemku

Jen dvě stě metrů od pozemku je hrad Valečov. Přímo nad pozemkem je skalní věž Čarodějka, za ní valečovské skalní světničky. Kousek je to odtud na Branžež i na Drábské světničky a vrchol Mužský.

%d bloggers like this: