Skip to main content

Rybářská chata U Ledňáčka Holany

Navigace

 1. Ke stažení: Foto navigace příjezdu na pozemek
 2. GPS souřadnice (chata): N 50°37.30693′, E 14°28.14702′
 3. GPS souřadnice (parkování): N 50°37.33920′, E 14°28.35333′
 4. Odkaz na mapy.cz (chata)
 5. Odkaz na mapy.cz (parkování)

Obecné zásady a pravidla

 1. Pokud hosté před Vámi nechali v chatě nepořádek (není vytřeno, na prostěradlech jsou psí chlupy, není umyté WC nebo umývadlo, nepořádek v koupelně od dřeva na topení v bojleru), dejte nám prosím vědět. V opačném případě bude odbytý úklid na vás – vystavujete se riziku špatného hodnocení. Sice nekontrolujeme chatu úplně po každé návštěvě, ale na kontrolu jezdíme.
 2. Pokud si chcete ušetřit čas při úklidu před odjezdem, používejte na vstup do chaty přezůvky – za dveřmi.
 3. Kouří se mimo chatu, ne uvnitř. Chata je ze dřeva, které snadno hoří, kouř nasákne do matrací. Svíčky je možné uvnitř zapalovat pouze na určených místech.
 4. Jestliže se nedopatřením rozbije nebo poškodí jakékoliv nádobí či věc, nahlaste nám to prosím. Kontakty jsou níže.
 5. Pronajímatel neručí za ztráty a škody na věcech a majetku nájemce, které vznikly jeho vlastní neopatrností nebo nedbalostí.
 6. Pronajímatel nenese zodpovědnost za případné úrazy nájemců.

Odemknutí/zamčení chaty

 1. Chata je zajištěná visacím zámkem s kódem. Při příjezdu/odjezdu i během pobytu prosím vždy zamkněte chatu tímto zámkem. Kód zasíláme do e-mailu zvlášť.
 2. Uvnitř chaty se můžete zavřít pomocí klíče, který je v zámku. Klíč prosím neodnášejte – mohli byste ho zapomenout v kapse a odjet s ním domů.

Povlečení, pobyt se psy

 1. V chatě jsou připravené peřiny a polštáře. Z hygienických důvodů používejte vlastní povlečení a prostěradla nebo spací pytle.
 2. Vlastní prostěradla přetáhněte přes ta naše.
 3. Pokud s sebou máte psa a budete ho brát do postele, použijte prosím modré igelitové návleky na matrace (jsou v šuplíku pod postelí). Psí chlupy nejdou z prostěradel dostat pryč ani vypráním.

Osvětlení, nabíjení mobilních telefonů

 1. Chata je vybavena solárními panely a bateriemi (ostrovní fotovoltaický systém) s 12 V okruhem.
 2. Pro nabíjení telefonů je v modulu s vypínači z boku 2x 12V autozásuvka a 2x USB (vezměte si své kabely).
 3. Pokud se vybijí baterie fotovoltaiky pod určitou úroveň, systém se vypne do doby, než se za dne opět nabije.
 4. V listopadu a prosinci může být problém s dobíjením – krátké dny s nedostatkem slunečního záření a dlouhé večery. Při nízkých teplotách kolem nuly a pod nulou se baterie z technických důvodů nedobíjí.
 5. Pro večerní po sezení na kryté terase je možné vzít na osvětlení demižon (za kamny nebo pod skříní).

Topení

 1. Okolní les je náš – japonské topoly. Jakmile začne terén stoupat (kolem pískovcových skalek) jste na státních pozemcích. Vrby a nálet za Bořím potokem směrem do luk a polí jsou soukromé. Větve ze země si můžete brát i tam.
 2. V chatě jsou kamna na přípravu teplé vody na čaj/kávu a jídlo.
 3. Zatopení – otevřete klapku do komína (na kamnech zezadu na komínové rouře – klapka nahoru = otevřeno, klapka do boku = zavřeno) a povytáhněte popelník.
 4. Jakmile se teploměr na komínové rouře dostane do bílého pole, zatlačte popelník a zavřete klapku do komína (otočit do boku).
 5. Přetápění kamen by mohlo vést k požáru střechy a celé chaty. Topte s citem.
 6. V chatě je hořák na PB lahev se šroubovacím ventilem 7/16″ (např. Meva KP02006 nebo KP02007, Coleman C300 nebo C500, aj.). Vezměte si svou lahev s plynem.
 7. Buďte solidární s hosty, kteří přijedou po Vás. Dejte pár větví pod chatku, aby bylo suché dřevo na podpal.

Voda pitná a užitková

 1. Pitná voda na pozemku není, je nutné si ji dovést s sebou (PET lahve z obchodu, kanystry z domova). V sezoně je pitná voda k dispozici za občerstvením v kempu Milčany.
 2. Nejbližší studánka je v osadě Malý Bor (Stvolínky).
 3. Užitková voda na mytí nádobí, splachování WC a hygienu je k dispozici v koupelně. Vodu je nutné načerpat do nádrže nad chatkou, teplou vodu na sprchování ohřejete v lázeňských kamnech.
 4. Nevhazujte do WC vlhčené ubrousky! Pouze WC papír – ten se rozloží. Z technických důvodů není možné vyvážet jímku. Žádá technika se k chatě nedostane.

Čerpání vody do nádrže

 1. Nad chatou je nádrž na vodu – sud o objemu 220 litrů.
 2. Sud se napouští elektrickým nebo mechanickým čerpadlem. Že je sud plný poznáte, že přepadem začne téct voda do nádržky WC (hadice nejblíže u okna).
 3. Pokud je krátký den a hůř se dobíjí baterie (listopad, prosinec), doporučujeme načerpat plný sud kolem oběda, aby se stihly dobít baterie na večer.
 4. V umyvadle teče jen studená voda.
 5. Voda je užitková. Jedná se o průsak spodní vody z potoka do studny vedle chaty.

Ohřev vody na sprchování

 1. Během ohřevu z kamen kape voda – zvětšuje se tlak uvnitř.
 2. Pokud teče voda okolo ventilu nahoře vedle vývodu do komína, je voda ohřátá naplno a není nutné dále topit (cca 30–45 minut plného topení).
 3. Pokud ohřejete vodu v deset večer, je ráno v 8 hodin ještě teplá. Vlahou vodu pak budete mít ještě po obědě na mytí nádobí.
 4. Regulace teploty: přidat teplou (červená) = točit kohoutkem od sebe. Přidat studenou (modrá) = točit kohoutkem k sobě. Standardně se pustí teplá a pak se přidává studená, dokud není teplota snesitelná. Chvilku trvá, než se teplota ve sprše upraví. Sprcha reaguje pomaleji – nízký tlak vody.

Porucha elektrického čerpadla nebo málo vody ve studni

 1. V případě poruchy elektrického čerpadla, malém stavu vody ve studni (zvednuté stavidlo na potoce) nebo vybití baterií lze použít ruční čerpadlo. Ruční čerpadlo bere vodu z větší hloubky.
 2. Přepněte kulový kohout nad mechanickým čerpadlem (ten pod stropem) do polohy zapnuto (viz schéma)
 3. Před čerpáním vody je někdy nutné do mechanického čerpadla nalít vodu, aby zabíralo. Pokud nezabírá – otevřete kulový kohout vlevo nad čerpadlem a nalejte do něj cca 0,2 – 0,3 litru vody skrz trychtýř (do volného konce hadice). Pak kohout uzavřete a začněte pumpovat. Ze začátku to trochu bublá, pak ale zabere.

Poloha kulových kohoutů – čerpání vody

Zimní období

 1. Pokud venku mrzne, je dobré udržet uvnitř co nejvíce tepla: V šuplíku pod manželskou postel jsou deky. Srolujte je a dejte je pod dveře zevnitř, případně i na parapety před okna. Teplo uvnitř také lépe udržíte, pokud necháte na oknech zavřené okenice (zejména na velkém okně k potoku).
 2. Pokud by nebylo suché dřevo do kamen, můžete topit uhlím (černým nebo dřevěným). Na delší hoření (noc) je vhodný dub. Dubové větve jsou za mostem přes náhon na druhé půlce pozemku – jděte směrem od chaty proti proudu Bobřího potoka a až po pravé straně skončí podmáčený terén, jděte ke svahu.
 3. Také je dobré nahřát bojler v koupelně. Slouží pak jako akumulační nádrž na teplo – s otevřenými dveřmi do koupelny. Teplá voda vydrží bez problémů až do druhého dne do oběda.

Okenice

 1. Okenice směrem k potoku se vysazuje. Lehce otevřít a vysunout z pantů směrem nahoru.
  Pozor na prsty, až je budete vracet zpět…
 2. Okenice z koupelny, pokoje a směrem k venkovnímu sezení se klasicky odjistí a otevřou.

Rybaření

 1. Bobří potok i vodní náhon přes náš pozemek jsou chovné.
 2. Rybaření není povoleno, ale tiše tolerováno.
 3. Našli jste připravené háčky a splávky? Skvělé. Někdo na vás myslel a chybějící vybavení dokoupil. Uděláte to samé i pro ty po vás? Rybářské potřeby Sokolská 294/35, Česká Lípa

Sklep

 1. Pod chatou je sklípek na potraviny, které by se v horku kazily (zakopaný sud).

Úklid

 1. Nájemce chaty uvede při odjezdu chatu do původního stavu, uklidí uvnitř i venku, odveze odpadky, vyčistí a vrátí veškeré vybavení na původní místo. Buďte prosím solidární a myslete na ty, kteří zde budou po vás.
 2. Pokud se Vám nechce před odjezdem uklízet, můžete si domluvit úklid (minimálně dva dny před koncem pobytu, aby si paní udělala čas). Telefon: +420 607 347 723.

Hra Lesní stezka

 1. Hra je připravená v polici vedle dveří. Na stromy připevněte za pomoci provázku (též v chatě).
 2. Jedná se o šipkovanou spojenou hravým učením. Možno hrát nejlépe v lese nebo v přírodě. Na konci připravte dětem poklad. Krabička je též připravená. Pod QR kódy jsou zvukové ukázky zvířat.

Odjezd

 1. Ukliďte chatku, umyjte použité nádobí a vraťte vše na své místo.
 2. Ujistěte se, že oheň dohořel a v ohništi/kamnech nejsou žhavé uhlíky.
 3. Zkontrolujte si, jestli jste v chatce nebo jejím okolí nic nenechali.
 4. Na petlici na dveřích dejte zámek a otočte číselníkem, aby se zamknul.

Kontakty

 • Jakub Kadečka, tel. +420 776 282 682
 • Jitka Kadečková, tel. +420 776 221 248
%d bloggers like this: